Czy konieczne jest ponowne wykonanie badania TSH?

Witam, 3 miesiące temu, we wrześniu odebrałam wyniki podstawowych badań. Moje TSH wyniosło ponad normę i zostałam skierowana na wizytę do endokrynologa z podejrzeniem niedoczynności tarczycy. Na wizytę musiałam czekać niestety 3 miesiące. Wczoraj byłam u endokrynologa i dał mi skierowanie znów na badanie krwi pod kątem TSH. Po co w tak krótkim czasie znów dał mi skierowanie na badanie TSH? Dlaczego nie zlecił mi żadnych innych badań? Czy to normalne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Niestety w ramach porady internetowej nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie. A wszystko z powodu, że nie mamy możliwości zebrać z Panią wywiadu, zbadać fizykalnie i ocenić poprzednie badania.
Możemy jedynie przypuszczać, że lekarz endokrynolog chce zweryfikować poprzedni wynik. Proszę bowiem pamiętać, że istnieją błędy oznaczeń w wynikach, natomiast ponowienie badania pozwala je wyeliminować. Jest to zatem jak najbardziej słuszna decyzja, by wykonać badanie jeszcze raz. Tym bardziej, że od poprzedniego minęły już 3 miesiące, a wdrożenie leków niesie za sobą mnóstwo działań niepożądanych. Ważne zatem by były wprowadzone tylko u pacjentów, którzy rzeczywiście tego potrzebują.