Czy konieczne jest przyjmowanie Xarelto przy niedoborze czynnika V?

Witam, niedawno zrobiłam badania potwierdzające wrodzoną trombofilię - mutacja genu czynnika V krzepnięcia, tzw. obecność czynnika V Leiden. Mam 23 lata, nie mam żadnych typowych objawów zakrzepicy, jestem po prostu obciążona chorobą. Jestem osobą aktywną fizycznie, nie paląca, zero problemów z żyłami, nie przyjmuje hormonów itp, mimo to został mi przepisany lek zapobiegawczy - Xarelto 20 mg (mój tato z aktywną chorobą bierze to samo). Czy w moim przypadku ten lek jest konieczny? Pozdrawiam.

Skoro konsultujący lekarz zalecił Pani Xarelto, najwyraźniej jest to dla Pani najelpsza opcja. Trombofilię należy leczyć przez całe życie, a powikłania w postaci zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej mogą mieć tragiczne konsekwencje. Proszę samowolnie nie modyfikować farmakoterapii, w razie wątpliwości wskazana konsultacja angiologa.