Czy konieczne jest usunięcie jedynki u 4-latki?

Witam swrdecznie, moja córka jakiś czas temu upadła podczas zabawy na beton. Myślałam ze nic się nie stało, bo wszystko wygladalo ok, po jakimś czasie, dokładnie kilka miesięcy później pojawiła się nad jedna z jedynek przetoka ropna. Byłam niedawno u dentystki i kazała niezwłocznie usunąć jedynke. Moja córka ma 4 latka i 4 miesiące i dodam ze jest bardzo wrażliwa na ból, boi się dentystów, ledwo dała sobie lusterko włożyć do jamy ustnej. Nic się poza malutkim pryszczykiem ropnym nie dzieje, nie uskarża się na ból. Gdybym przez przypadek nie zauważyła tego pryszczyka nad zębami żyłabym w słodkiej nieświadomości. Czy nie można tak tego zostawić i obserwować? Nie chce tez za bardzo otwierać zęba bo z tego co czytam jest to również nie do końca rozwiązanie, ciagłe oczyszczanie dziurki, możliwość wykruszania się zęba. Oczywiście jak zacznie się coś z dzieckiem dziać lecę niezwłocznie do dentysty, ale nie wyobrażam sobie usunięcia zęba. Co mam robić? Jakaś rada? Ile czasu taki stan zapalny może trwać? Czy istnieje możliwość ze organizm sam sobie z nim poradzi? Ps. Mój mąż nad martwa czwórka również ma taka przetokę i żyje z tym już 2 lata i nie uskarża się ani na ból, ani nic mu właściwie nie dolega...

Nawracające stany zapalne w okolicy zęba mlecznego są wskazaniem do jego usunięcia. Z jednej strony dlatego, że te bakterie mogą się rozprzestrzeniać po całym organizmie dziecka, a z drugiej strony to zakażenie może skutkować uszkodzeniem zawiązka zęba stałego, który rozwija się w kości nad zębem mlecznym.
Wiem, że to trudne zadanie, ale warto wytłumaczyć dziecku, że wizyta u stomatologa jest konieczna, bo ząbek jest chory i trzeba go leczyć. Może być tak, że nie tylko ten jeden ząb wymaga leczenia, a też inne. Czasem pomaga pokazanie filmików, książeczek opisujących wizytę u stomatologa. Jeśli dziecko nie pozwoli sobie wyleczyć tego ząbka (zakładając do środka różne preparaty), jedyną opcją leczenia może się okazać jego usunięcie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w leczeniu

Uraz u córki mógł doprowadzić do uszkodzenia i martwicy miazgi, to by wyjaśniało brak bólu. Obecność przetoki świadczy o toczącym się procesie zapalnym (przewlekłym ropnym zapaleniu okolic okołowierzchołkowych), ropa nie ma ujścia i wtedy dochodzi do powstania przetoki na dziąśle. Przetoka sygnalizuje stan, który wymaga interwencji, a nie obserwacji. Taki ząb można leczyć kanałowo, również u dziecka, często również wymaga podania antybiotyku. Proszę poszukać gabinetu, gdzie dostępne jest znieczulenie komputerowe lub sedacja z podtlenkiem azotu, oba rozwiązania są zalecane u dzieci przed zabiegiem stomatologicznym, ponieważ eliminują ból, stres, pozwalają się wyciszyć maluchowi, czasem nawet zdrzemnąć podczas leczenia. Ząb się usuwa po diagnostyce RTG, gdy nie ma innych możliwości, a leczenie kanałowe nie przynosi skutku lub jest z różnych przyczyn niemożliwe. Proszę pamiętać, że nieleczony stan zapalny może uszkodzić również zawiązki zębów stałych. Nawet jeśli dojdzie do usunięcia zęba mlecznego, w przyszłości na jego miejscu wyrośnie ząb stały.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl