Czy konieczne jest usunięcie macicy?

Piszę, aby zapytać o zdanie. Wykryto nowotwór hormonowrażliwy piersi i została wykonana operacja oszczędnościowa. Jednak w związku z licznymi krwawieniami zalecono usunięcie macicy i jajników, które przeszkadzają w terapii pooperacyjnej (hormonalnej), a także, według lekarza, zwiększają ryzyko zachorowania. Co Pan Doktor/Pani Doktor myśli na ten temat? Jakie jest powiązanie i ryzyko związane z rakiem piersi i usunięciem jajników i macicy oraz późniejsze leczenie? Jakie badania hormonalne należałoby wykonać, aby mieć pewność słuszności decyzji i wyeliminować ryzyko?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Aby wypowiedzieć się, czy usunięcie macicy i jajników jest wskazane u konkretnej pacjentki, konieczna jest znajomość wieku, oraz innych istotnych informacji z wywiadu chorobowego.
W przypadku nowotworu hormonozależnego wskazane jest leczenie hormonalne. Niestety leki te mogą powodować powikłania u osób predysponowanych jak nasilone krwawienia z macicy, które z kolei mogą prowadzić do anemii.
W takiej sytuacji u niektórych kobiet, szczególnie po 40. roku życia istnieją wskazania do wycięcia macicy. Dodatkowo usunięcie jajników wpłynie na zmniejszenie poziomu hormonów żeńskich w organizmie, co korzystnie wpływa na leczenie raka piersi hormonozależnego.
Myślę, że powinna Pani na ten temat porozmawiać z prowadzącym onkologiem.

Pozdrawiam serdecznie