Czy konieczne jest usunięcie pęcherzyka żółciowego u 43-latka?

2 lata temu zrobilem kontrolne usg,i okazalo sie ze posiadam w pecherzyku żółciowym złogi ok 2cm,po 2 miesiącach zrobilem ponownie usg i okazalo sie ze jest 3cm.Teraz po 2 latach mialem lekki atak,który trwal ok 4 godz,ból byl do zniesienia,pomogla kroplówka na pogotowiu,teraz od 2uch miesiecy nie mam żadnych dolegliwości pomimo braku stosowania diety.ale mam zaplanowany zabieg,i tu moje pytanie,czy mogę odwlec operacje,czy raczej usunąć profilaktycznie?

Lek. Paweł Szadkowski

Cholecystektomia zalecana jest w każdym przypadku ostrego kamiczego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jeśli miał je pan rozpoznane sugeruję trzymać się zaleceń lakarzy prowadzących. Szczegóły najlepiej omówić z chirurgiem ogólnym.