Czy konieczne jest usunięcie polipów przewodu pokarmowego?

Witam Od 25 lat lecze sie na zoładek.(1992-1993)r.Wtedy zostal stwierdzony stan zapal.błony śluzowej żołądka dwunast.i przełyku.Nawrót w 1998 r.Teraz z powodu nerwicy lękowej kolejny nawrót kłopotów żołądkowych.Gastroskopia wykazała Niesprawność wpustu.Polipy trzonu żołądka 3szt.3-10mm.Zapal.błony śluzowej antrum żołądka.Helicobacter phyroli dodatni.Zle znioslam gastroskopie.Moje pytanie czy musze koniecznie usunac polipy jesli tak to w jakim czasie.wynik histopatolog.za 3 tyg.Czy da sie je zmniejszyc lekami?Uzywam Emanere 40 mgx2 i Zirid 50mgx2 przepisane przed gastroskopia przez gastrologa.

Lek. Paweł Szadkowski

Należy poczekać na wynik histopatologiczny, gdyż dalsze postępowanie zależy od tego wyniku. Przykładowo, jeśli w wycinkach będą obecne komórki nieprawidłowe, mogące ulec transformacji nowotworowej - wtedy trzeba będzie usunąć polipy. Ma Pan obecną bakterię H.pylori, więc oprócz przepisanych leków, powinien Pan przejść antybiotykoterapię.