Czy konieczne jest wykonywanie gastroskopii co roku?

witam od 4 lat mam refluksy co jakiś czas sie nasilają i wtedy trwają długie okresy i trwaja całe dnie czy cofające sie kwasy i resztki pożywienia mogą byc w przyszłości przyczyna raka przyłyku bądź żołądka czy w związku z tym powinnam profilaktycznie co roku wykonywać gastroskopie?

Nie ma ewidentnych zaleceń w takim przypadku do systematycznego, co roku wykonywania gastroskopii. Chyba, że mamy do czynienia z występowaniem przełyku Barretta, który jest związany ze zwiększonym prawdopodobieństwem pojawienia się raka. Raczej zaleca się w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego wykonywanie kontrolnej gastroskopii w razie nasilania się objawów lub braku efektu leczenia zachowawczego.