Czy konieczne jest wyrwanie 4 zdrowych zębów dla założenia aparatu ortodontycznego?

Witam. Za miesiąc będę miała zakładany stały aparat ortodontyczny. Zaleceniem mojej ortodontki jest usunięcie po prawej stronie czwórek (góra i dół) a z lewej piątek żeby zrobić miejsce dla nieco wysuniętych górnych trójek i zachować symetrię. Przeraża mnie wizja wyrwania 4 zdrowych zębów. Czy nie można ich oszczędzić kosztem czterech ósemek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani, w olbrzymiej większości przypadków istnieje alternatywny tryb leczenia nie wymagający usuwania zębów. Jak mawia jeden z mych mentorów znany australijski wykładowca dr Derek Mahony "I extract for face, not gor space". Jeśli w wyjątkowych sytuacjach konieczna jest ekstrakcja - ogranicza się ona zwykle do usunięcia dwóch dolnych siódemek. Pozdrawiam

Decyzja podjęta przez ortodontę na pewno została podjęta na podstawie dokładnych obliczeń oraz wcześniej przeprowadzonego badania. Jeżeli jednak ma Pani obawy, to proszę się skonsultować z innym lekarzem.