Czy konieczny jest zabieg wydłużenia wędzidełka pod językiem u dziecka?

Moje dziecko od urodzenia ma krótkie wędzidełko pod językiem czy jest konieczny zabieg?Czy jest możliwe aby wydłużyło się samo? Do jakiego wieku należy przeprowadzić zabieg? Maluszek ma 9 tygodni. Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka języka w większości przypadków konieczne jest wykonanie zabiegu. Proszę udać się z dzieckiem do otolaryngologa dziecięcego, który po ustaleniu rozpoznania dobierze odpowiednie leczenie.

Jeżeli krótkie wędzidełko utrudnia dziecku ssanie, należy je pociąć jak najszybciej. Wędzidełko samo się nie wydłuży. Nie ma ograniczenia wiekowego do podcinania wędzidełka. Czasem wykonuje się taki zabieg u dorosłych. Najlepiej zgłosic się do stomatologa specjalisty chirurgii stomatologicznej.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
www.vital-dent.pl

Jeżeli wędzidełko jest bardzo krótkie i utrudnia ssanie niezbędny jest natychmiastowy zabieg w szpitalu. Jeżeli dziecko potrafi ssać a wizualnie widać że języczek jest za krótki to można poczekać i w wieku 2-3 lat podciąć laserem wędzidełko w gabinecie stomatologicznym. Zabieg laserowy jest całkowicie bezkrwawy i tkanki po zabiegu szybko się goją.