Czy kontakt z półpaścem w ciąży jest zakaźny?

Witam jestem w 23 tyg ciazy. Moja mama ma polpasca widzialam.sie z nia tydzien temu od wczoraj pieka mnie plecy czy to moze wmawiam sobie czy to moze bym polpasiec bo nie mam zadnych innych objawow. Czy to niebezpieczne dla dziecka ? Ospe przechodzilam w wieku 15 lat . Prosze o odpowiedz

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli chorowała Pani na ospę, to nie może Pani ponownie zachorować. A półpasiec to reaktywacja utajonego wirusa, który towarzyszy nam do końca życia, więc nie da się zarazić półpaścem.