Czy kontrast może mieć negatywny wpływ na płód?

Witam,
10 listopada miałam wykonane badanie tkanki nadnerczy z podanym kontrastem. W kilka godzin później doszło do współżycia. Od kilku dni spóźnia mi się miesiączka. Mam pytanie, czy jeżeli doszło do zapłodnienia, kontrast może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka?
Liczę na szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wykonywanie badania TK, tym bardziej z kontrastem, jest w ciąży niedozwolone, ze względu na potencjalny negatywny wpływ na dziecko. Jednakże Pani nie ma powodów do martwienia się.
Nawet jeśli doszło do zapłodnienia - co mogło mieć miejsce najwcześniej kilkanaście godzin po badaniu- to kontrast nie mógł wpłynąć na poczęte dziecko. Migracja zarodka z jajowodu do macicy trwa bowiem ok. 8 dni. W tym okresie zarodek nie ma kontaktu z krwią matki, a więc nie jest eksponowany na szkodliwe substancje ewentualnie w niej krążące. W tym czasie kontrast został też całkowicie wypłukany z Pani organizmu.
Pozdrawiam serdecznie!