Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy kontrolowanie przełykania śliny i mrugania to nerwica natręctw?

Czy to jest nerwica natrectw? Około 2 tygodnie temu nagle wymyśliłam sobie kontrolowanie przelykania śliny czy mrugnięc oczami, lub przypominanie w myślach jednego wyrazu, potem o tym zapominam ale pozostaje jednak myśl do której wracam dosłownie co 2 minuty: martwienie się czy mam nerwice i czy kiedyś zapomnę o tych myślach. Co to jest i jak to opanować? Dodam że jestem panikara i zawsze się wszystkim ciagle przejmuje, czasem wmawiajac sobie rzeczy których nie mam.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam, proszę skonsultować się z lekarzem. Objawy które Pani opisuje mieszczą się w spectrum zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub innych zachowań nerwicowych. Przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, osoba dotknięta tą przypadłością czuje przymus wykonywania pewnych czynności lub obsesyjne myśli których nie może się pozbyć. Mimo tego że ma świadomość irracjonalności zachowań i nie potrafi ich przerwać, czynności redukują napięcie. Warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i psychologa i zweryfikować Pani obawy. Proszę nie zwlekać. Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Celem pełnego zdiagnozowania, wskazana jest konsultacja z psychologiem. Skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, otrzyma Pani od lekarza pierwszego kontaktu, w ramach NFZ-tu.

Życz Pani powodzenia, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy