Czy korona wyklucza założenie aparatu?

Witam.Moja gorna prawa piątka byl leczona kanalowo razem z sąsiednią 4, niestety 4 sie zlamala i jest uzupelniona ruchomą mikroprotezą. 5 jest wykonczona materialem, w ktorym pojawila mi sie przy dziąśle szczelinka. Jedna dentystka stwierdzila ze plombe trzeba bedzie wkrotce wymienic, druga proponuje zalozyc korone, gdyz takie wypelnienia jak mam teraz po jakims czasie sie rozszczelniaja przy dziąsalach.Co powinnam zrobic?Planowalam nosic aparat ale czy zalozenie korony nie przekresla aparatu?

Witam serdecznie,
Najlepiej skonsultować się ze swoim ortodontą. Jak najbardziej można się leczyć ortodontycznie mając na zębach korony, jednak wszystko zależy od rozwiązań stosowanych przez konkretnego ortodontę.
Korony są faktycznie zdecydowanie szczelniejsze od tradycyjnych wypełnień, dlatego jeśli w pani 5 jest rozległe wypełnienie i pani dentysta może mieć problem z uzyskaniem szczelności wypełnienia, to lepiej zdecydować się na koronę.

Nałożenie korony na ząb nie jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Nie wiem jak wygląda ząb 5 i to co zostało po 4 ale proponuję na czas postępowania ortodontycznego leczenie zachowawcze, a po zdjęciu aparatu postąpić zgodnie z sytuacją jaka nastąpi.