Czy korzystniej jest palić papierosy czy fajkę?

Pytanie kieruję raczej do pumonologa (jeśli mnie pamięć nie myli lekarza od schorzeń płuc). Mam 42 lata i lubię palić tytoń. Lubuję się zarówno w kulturze palenia, gatunkach tytoni jak i akcesoriach. Palę od 16 roku życia - aktualnie 23 do 27 papierosów dziennie - lub paląc fajkę tradycyjną - 6 dziennie. Porcje tytoniu to: - papieros 1g - fajka 1,4 g Rachunek jest prosty i korzystniejszy dla fajki tradycyjnej, przy czym papierosy pali się krótko, natomiast fajkę długo. Znam ryzyko palenia ogólnie, ale zdaniem lekarza który mógłby mi doradzić - co jest korzystniejsze dla zdrowia? Będę wdzięczny za odpowiedź, ale nie fanatycznie przekonującą o szkodliwości palenia, a raczej o tym co jest mniej szkodliwym. Nie choruję na płuca, spirometria w porządku, uprawiam sport siłowy. Nie chcę rzucać a palić korzystniej dla zdrowia.

Szanowny Panie, nie istnieje takie coś jak palenie mniej lub bardziej szkodliwe. Każde palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe i znacznie zwiększa ryzyko nowotworu płuc. Zalecam wiec zaprzestanie palenia tytoniu