Czy kosmetyczka ma obowiązek posiadania autoklawu?

Czy kosmetyczka ma obowiązek posiadania autoklawu? Czy narzędzia do manicure muszą być w nim sterylizowane? Czy jeśli kosmetyczka dezynfekuje narzędzia w inny sposób to znaczy, że nie są one bezpieczne? Na co zwracać uwagę u kosmetyczki/ manicurzystki by nie narazić się na ryzyko zakażenia np wirusami krwiopochodnymi albo grzybicą? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Sprzęt naruszający ciągłość skóry wielokrotnego użytku powinien być sterylizowany w autoklawie. Nie jest wymogiem posiadania takiego sprzętu, ale wymogiem jest wysterylizowany sprzęt (tzn. że można to np. zlecić firmie zewnętrznej).