Czy krążek będzie skuteczny podczas antybiotykoterapii?

Dzień dobry, zastosowałam krążek w niedzielę rano w pierwszym dniu miesiączki. Pół godziny wcześniej miałam stosunek bez zabezpieczenia, teraz to znaczy we wtorek mam przyjąć 300 mg D*** co 6 godzin przez 4 dni. Mam pytanie czy działanie krążka będzie nadal skuteczne? Dodam, że nie będę miała żadnych stosunków przez dwa tygodnie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Klindamycyna, substancja czynna przepisanego Pani preparatu osłabia skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu, w trakcie antybiotykoterapii konieczne jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia.

Rozumiem, że Pani obawy dotyczą jednak stosunku, mającego miejsce w dniu założenia krążka. Ryzyko ciąży wspomnianego zbliżenia jest praktycznie równe zero. Owszem, preparat ma osłabione działanie, ale nie zapominajmy, że doszło do niego w trakcie trwania dni niepłodnych (wnioskuję, że to Pani pierwszy krążek), dlatego nie widzę podstaw do obaw.

Proszę jednak pamiętać, że w trakcie całej antybiotykoterapii i 7 dni po jej zakończeniu konieczne jest stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji.

Pozdrawiam