Czy krew z odbytu jest zawsze objawem raka jelita?

Dziś po załatwieniu się,przy wycieraniu papierem toaletowym, za drugim razem zauważyłam ślad krwi,podtarłam się jeszcze raz,w okolicach rowka i znów była krew na papierze,w tym miejscu jakby skóra pękła, jak tam dotknę to szczypie. Nic nie boli,załatwiam się normalnie,choć w ost,. czasie zdarzyło się,że załatwiłam się dwa razy dziennie (piję codziennie kawę).Wyczytałam,że może być to objawem raka jelita i wystraszyłam się. Umówiłam się do lekarza rodzinnego ale bardzo się boje.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

opisywane objawy wskazują na to, że doszło do pęknięcia śluzówki i stąd to krwawienie. Jeśli pęknięcie nie będzie chciało się goić może powstać tzw. przewlekła szczelina odbytu, którą leczy się operacyjnie.

Jednak zalecenia mówią, aby u pacjentów u których stwierdzono krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (tak jak w Pani przypadku) wskazane jest wykonanie kontrolnej kolonoskopii aby mieć pewność, że jest to rzeczywiście tylko szczelina odbytu.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko