Czy krwawienie jasną krwią jest normalne po odstawieniu antykoncepcji?

Witam. Mam 20 lat. Od listopada brałam tabletki antykoncepcyjne. 3 stycznia zaczęłam normalnie, codziennie przyjmować tabletki antykoncepcyjne z 3. opakowania. Mniej więcej tydzień później zaczęłam odczuwać ogromne bóle piersi, dodatkowo pojawiły się inne czynniki, które przyczyniły się do tego, że zdecydowałam zaprzestać przyjmowanie. Zrobiłam to w 10. dniu na 24 brania tabletek. To było dwa dni temu, dzisiaj rano wystąpiło plamienie, a po paru godzinach krwawienie taką jasną krwią. Czy to normalna reakcja organizmu? Nie współżyłam od okresu przed świątecznego, więc nie mogło dojść do jakiegoś podrażnienia. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej dochodzi do wzrostu błony śluzowej macicy, tak jak w naturalnym cyklu, choć w nieco wolniejszym tempie. W momencie zaprzestania przyjmowania tabletek dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia. Jest to krwawienie, które występuje w każdej (czy prawie każdej) przerwie siedmiodniowej bądź podczas przyjmowania tabletek placebo. W tym czasie złuszcza się endometrium, co jest analogiem do fizjologicznej miesiączki. Z punktu widzenia gospodarki hormonalnej podłoże tego krwawienia jest inne i wiąże się właśnie z zaprzestaniem przyjmowania sztucznych hormonów.

W przypadku zaprzestania przyjmowania tabletek po 10 tabletkach jak najbardziej należy się spodziewać wystąpienia krwawienia. Krwawienie to powinno przejść po kilku dniach, a Pani organizm powrócić do naturalnej równowagi, która objawi się przez pojawiające się cyklicznie owulacje i miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!