Czy krwawienie przed odejściem wód płodowych mogło być spowodowane konfliktem serologicznych?

Witam,mam grupę krwi ab rh - a mój mąż a rh - że słaba ekspresja antygenu D. Naszą córka urodziła się z grupą ab rh - więc wydawałoby się,że wszystko jest ok bo nie doszło do konfliktu, Joe dostałam też żadnego zastrzyku. Dręczy mnie jedno a mianowicie mój poród był dość ciężki i dziecko urodziło się niedotleniona. Po porodzie u córki wystąpiły głębokie bezdechy i inne niepokojące objawy dlatego była ponad miesiąc hospitalizowana. Dokładnie dwa dni przed odejsciem wód plodowych miałam silne krwawienia przez dwie doby a następnie właśnie odeszły mi wody. Przyczyn krwawienia nie znaleziono ale mogło ono być np z lozyska itp. Czy w tym wypadku istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że był w krwi płody ten antygen D i doszło do ki dlatego coś złego się działo?czy jestem bezpieczna w kolejnej ciąży?bardzo boje się żeby przez nietypową grupę krwi męża ktoś coś zaniedbać bo np w tej ciąży lekarze mówili że maz ma rh- więc mam się nie przejmować ale przecież dziecko może równie dobrze odziedziczył mimo że jest słaby, czy w sytuacji kiedy krwawilam lekarze nie powinni mi podać dla bezpieczeństwa zastrzyku?wtedy przecież nie wiedzieli jaka grupę krwi ma dziecko? Trochę chaotycznie ale liczę na porade. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

W wyniku konfliktu serologicznego doszłoby do hemolizy w układzie krwi dziecka, nie Pani, więc nie to było przyczyną krwawienia. Proszę sobie oznaczyć grupę krwi w laboratorium. Przy każdym oznaczeniu pracownia serologii sprawdza obecność przeciwciał odpornościowych. Gdyby podczas tej ciąży miała Pani kontakt z obcym antygenem D od ojca - przeciwciała będą obecne i kolejna ciąża będzie odpowiednio prowadzona. Ciężko mi powiedzieć, czy lekarze powinni podać Pani zastrzyk, gdyż nie znam dokładnej sytuacji.