Czy krwiak w macicy jest groźny dla płodu?

Witam.

W 7 tygodniu ciąży dostałam plamienia, na USG serduszko biło, dostałam d*** 2x1 i nakaz bezwzględnego leżenia. Stosowałam się do zaleceń. Po tygodniu kontrolne USG, pojawił się krwiak w okolicach tworzącego się łożyska. (nie wiem czy wcześniej go lekarz nie widział - nie mówił w każdym razie ani nigdzie nie opisał) Zalecenia: d***3x1 dalsze leżenie, po dniu zwiększonej dawki d*** plamienia ustały.

Mam dwa pytania: Czy fakt ustania krwawienia oznacza iż krwiak "nie spływa" tylko się powiększa? Czy taki krwiak w macicy może mieć wpływ na powstanie przeciwciał anty D? Mam już synka ale odziedziczył krew po mnie (B Rh -) ojciec ma AB Rh +. Oczywiście zamierzam zrobić odczyn coombsa ale na razie nie wstaję a kolejną wizytę mam za dwa tygodnie.

Czy lekarz mógł pomimo plamień nie zauważyć krwiaka? Czy krwiak rośnie? Wiem że może zagrażać dziecku i powstaniu łożyska ale czy może się wchłonąć? (czy tylko "wypłynąć"? - co u mnie raczej nie jest możliwe) Czy powinnam się udać wcześniej na wizytę USG czy czekać cierpliwie na tę umówioną za 2 tygodnie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwiak pozakosmówkowy występuje w ok. 25% wczesnych ciąże i zwykle się wchłania do 20 tygodnia ciąży. Powinna Pani nadal stosować się do zaleceń lekarza dotyczących leżenia i oszczędzającego trybu życia. Krwiak nie powinien mieć wpływu na powstanie konfliktu serologicznego. Bardzo dobrze, że jest Pani świadoma tego zagrożenia i będzie monitorować przebieg ciąży pod tym kątem.

Choć, jeżeli wcześniej nie poroniła Pani ciąży z grupą krwi męża, to nie ma raczej zagrożenia dla dziecka w obecnej ciąży. Lekarz nie zauważył wcześniej krwiaka, bo mogło go jeszcze nie być, a wytworzył się w ciągu tygodnia. Krwiak nie musiał być przyczyną krwawień. Mam nadzieję, że ciąża będzie przebiegać prawidłowo aż do szczęśliwego rozwiązania, czego Pani gorąco życzę.

Pozdrawiam serdecznie!