Czy laparoskopia może powodować zaburzenie miesiączkowania?

Witam, mam 32 lata, od 3 lat staramy się o dziecko i nic, choć wszystkie badania w normie. 9 listopada miałam robioną laparoskopię jajowodów w celu udrożnienia ewentualnych zrostów i od razu po laparoskopii zalecono współżycie, tj. 14,15 listopad. Miesiączki mam regularne, co 27 -28 dni. W grudniu wypadała 2 i jej nie ma. Czy miesiączka po laparoskopii może się opóźnić, jeśli cykle są regularne? W dniu planowanej miesiączki wymiotowałam kilkakrotnie i nadal mam nudności. Poza tym żadnych objawów. Nie robiłam jeszcze testu, czy już powinnam go zrobić? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

32 LAT ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Szanowna Pani.

Sama laparoskopia, jako procedura medyczna, nie powoduje zaburzeń miesiączkowania, tym bardziej, że według tego, co Pani napisała, problem raczej dotyczy jajowodów, nie jajników. Nudności, o których pani wspomina są częstym objawem wczesnej ciąży. Myślę, że powinna pani wykonać test ciążowy, który najlepiej zrobić w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli będzie pozytywny, powinna Pani zgłosić się niezwłocznie do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam