Czy laser może pobudzić w organizmie uśpione komórki nowotworowe?

Witam, pytałam kiedyś depilacja laserowa może spowodować przerzuty nowotworowe. Nie zgadzam się jednak z odpowiedzią która otrzymałam. Proszę o potwierdzenie czy laser może pobudzić w organizmie uśpione komórki nowotworowe powodując przerzuty,lub wywołać nowotwór Bliska mi osoba zmarła na nowotwór po zabiegu depilacji laserowej właśnie (miała przerzuty praktycznie wszędzie) bardzo proszę aby odpowiedzi udzielił lekarz kompetentny a nie taki który jest właścicielem gabinetu medycyny estetycznej.

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani,
nie znam badań, które potwierdzałyby taki wpływ laseroterapii na organizm. Nie pisze Pani na jaki nowotwór zmarła bliska osoba- być może szybki rozsiew miał związek z samą specyfiką danego nowotworu, lub np. z nadużywaniem solarium lub wystawianiem skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony? Skąd myśl, że to depilacja ma wpływ na komórki nowotworowe? Lasery stosuje się również w rehabilitacji, odpowiednio stosowane zabiegi nie mają negatywnego wpływu na egzamin.

Magdalena StusiĹska

Oczywiście negatywnego wpływu na organizm- przepraszam za literówkę.

Ryzyko spowodowania wystapienia przerzutów podczas depilacji laserowej jest trudne do wytłumaczenia, aczkolwiek moze zaistniec związek czasowy, raczej niż przyczynowy. nie ma znanych dowodów na szkodliwości zabiegów depilacji laserowej u chorych na nowotwory