Czy leczenie boreliozy, które zalecił mój lekarz będzie skuteczne?

Witam.

W lipcu zostałem ukąszany przez kleszcza, pojawił się rumień. Po jakiś 4-5 tygodniach od ukąszenia zrobiłem badania krwi, testy wypadły pozytywnie: IgM >200, IgG = 20. Po 4,5 tygodnia po ukąszeniu rozpocząłem leczenie antybiotykiem K***, dawką 500 mg na dobę przez 3 tygodnie. Jestem teraz w trzecim tygodniu leczenia i mam pewne wątpliwości czy dawka i rodzaj antybiotyku jest dobrze dobrany. Zastanawiam się również, czy nie należałoby przedłużyć leczenia o kolejne dni.

Dodam, że lekarz rodzinny nie miał pojęcia jakie leczenie zastosować i początkowo przepisał mi antybiotyk na 7 dni. Rumień zniknął mi prawie całkowicie, objawy jako takie ustały, z wyjątkiem zawrotów głowy. Niedługo mam też umówioną wizytę w specjalistycznej poradni chorób odzwierzęcych, nie wiem jednak czy czekać tak długo i zrobić przerwę w braniu antybiotyku. Co powinienem zrobić - zakończyć leczenie czy kontynuować? Im więcej człowiek czyta, tym więcej niewiadomych i wątpliwości, ehh...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Wymieniony przez Pana antybiotyk z grupy makrolidów należy do tak zwanych antybiotyków drugiego wyboru w przypadku leczenia boreliozy. Powinien być stosowany wówczas, gdy nie ma możliwości stosowania antybiotyków z grupy pierwszego wyboru. Pownien być stosowany dwa razy na dobę w dawce 500 mg przez 14 do 21 dni.

Zdecydowanie powinien Pan kontynuować leczenie.

Proszę także zwrócić uwagę na fakt, że niektóre antybiotyki stosowane w przypadku boreliozy stosowane są w przez 7 dni, a nie 21 czy 14 - wszystko zależy od tego jaki jest to antybiotyk oraz od tego, z jaką fazą choroby mamy do czynienia.