Czy leczenie tarczycy mogło spowodować problemy z donoszeniem ciąży?

W 2012 roku zaszłam w ciąże i urodziłam w terminie zdrowego 4kg chłopca. W 2014 ponownie zaszłam w ciążę i niestety było to poronienie zatrzymane w 13 tygodniu. Miesiąc temu kolejna ciąża zakończyła się brakiem zarodka w pęcherzyku płodowym. W pierwszej ciąży nie miałam badanego tsh w drugiej już tak wynosiło 3,1 zaczęłam przyjmować Letrox, który przyjmuje cały czas, bo chcemy starać się o kolejną ciąże. Czy możliwe jest, że leczenie tarczycy spowodowało u mnie problemy z donoszeniem ciąży?

Dzień dobry,

Brak zarodka w pęcherzyku płodowym nie był spowodowany przyjmowaniem przez Panią Letroxu, niestety czasami tak się zdarza i za taki stan rzeczy mogą odpowiadać zupełnie inne czynniki. U kobiet starających się o dziecko i będących w ciąży zaleca się, aby poziom TSH wynosił < 2,5, dlatego jeśli jest wyższy zaleca się leczenie L-Tyroksyną. Oczywiście, gdyby doszło do znacznego przedawkowania leku, to mogłoby to być przyczyną niepowodzenia ciąży i poronienia, ale takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Proszę być dobrej myśli i na spokojnie starać się o ciążę. Warto również pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego w okresie okołokoncepcyjnym.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz