Czy lek Asentra jest silny?

Chciałabym spytać się o lek asentra - dostałam ten lek na lekką nerwicę lękową od psychiatry. Czy to lekki czy silny lek, czy potem ciężko go odstawić i czy rzeczywiście ma tyle skutków ubocznych jak podają w ulotce. To mój pierwszy taki lek i trochę się obawiam.

Dzień dobry,

Asentra (sertralina) jest lekiem z grupy SSRI, czyli inhibitorów pompy wychwytu zwrotnego serotoniny. Działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Nie jest to silny lek, działa raczej dość wybiórczo. Nie zdarza się, żeby wystąpiły wszystkie czy nawet większość skutków ubocznych wymienionych w ulotce - jest to raczej zabieg prawny, z reguły jest to lek dobrze tolerowane przez organizm i niezbyt często powoduje skutki uboczne. Na każdego działa jednak nieco inaczej i jego tolerancję oraz działanie można stwierdzić dopiero po zaczęciu go stosowania. Odstawianie leku tego typu powinno zawsze być stopniowo i najczęściej nie powoduje, to większych trudności. Jedni odstawiają go bez problemu, u innych może wystąpić niewielkizespół odstawienny.
Zaleciłbym stosowanie go wg zaleceń lekarza przez co najmniej 3-4 miesiące, wtedy można ocenić czy lek działa i jak jest tolerowany przez organizm.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Dzień dobry,
Uproszczając praktycznie wszystkie leki przeciwdepresyjne mają taką samą "siłę" działania. Podobnie Asentra - nie jest ani silnym, ani słabym lekiem. tak naprawdę chodzi o skuteczność, czyli po prostu o to, czy ten lek będzie Pani pomagał, zredukuje objawy lękowe i Pani stan się poprawi. Nie ma się co obawiać odstawiania tego leku - on nie uzależnia. W ulotkach przy wszystkich lekach - antybiotykach, lekach p/bólowych, p/nadciśnieniowych jest mnóstwo potencjalnych działań niepożądanych. Występują one jednak bardzo rzadko, przy Asentrze sporadycznie, jest to lek na ogół dobrze tolerowany.
Proszę się nie obawiać, najważniejsze, by Pani pomagał.
Pozdrawiam