Czy lek Efectin może zaburzać cykl miesiączkowy?

Witam mam pytanie do lekarza psychiatry. Ponieważ biorę lek o nazwie efectin 75mg. Biorę go od miesiąca i zauważyłam zmiany w miesiączce. Cykl trwa krócej zawsze miałam 30 dni czasem więcej a teraz 1 marca, 28 marca i 24 kwietnia. CZY to normlane? zmiany się zaczęły od momentu przyjmowania leku.

Dzień dobry,
Tak, wenlafaksyna (Efectin) może powodować zmiany w czasie trwania cyklu.
Jeżeli nie wiąże się to ze znacznym nasileniem krwawienia to nie jest to istotne działanie niepożądane.
Pozdrawiam

Witam,

zmiany w regularności cyklu miesięcznego podczas brania wenlafaksyny (Efectin) nie są co prawda normalne- jednak mogą się zdarzać. Związane jest to ze złożonymi interakcjami między serotoniną, dopaminą oraz regulacją wydzielania hormonów. Możliwe, że po pewnym czasie zażywania leku cykl ulegnie normalizacji. Gdyby jednak nieregularność utrzymywałaby się- zalecałbym wykonanie badania poziomu prolaktyny we krwi i w zalezności od jego wyniku rozważenie zmiany leku na inny.
Przy najbliższej wizycie u lekarza psychiatry prowadzącego leczenie proszę wspomnieć o zauważanej nieregularności cyklu.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl