Czy lek Elicea jest bezpieczny?

Elicea- bezpieczny lek? Witam serdecznie. Mam stwierdzona nerwicę lękową. Od 3 miesięcy biorę lek Elicea. Lek był stopniowo podwyższany. Teraz biorę dawkę 20mg na dobę. Moje pytanie jest związane z tym czy ten lek jest bezpieczny? Co powinno mnie niepokoić przy braniu tego leku? Czy ma on negatywny wpływ na mój organizm? Czy powinnam jakieś zrobić dodatkowe badania? Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić aby zgłosić  je lekarzowi? Co powoduje ten lek? Zadaję wiele pytań odnośnie stosowania tego leku ale będę musiala go przyjmować przez dłuższy czas dlatego chce wiedzieć o nim jak najwięcej. Serdecznie dziekuje za odpowiedzi.

Elicea jest lekiem p.depresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki z tej grupy należą do najczęściej stosowanych obecnie leków redukujących lęk i działających p.depresyjnie. Escitalopram (Elicea) jest najnowszym lekiem w tej grupie preparatów, jest również najselektywniejszym spośród SSRI, a to oznacza, że raczej nie wchodzi w interakcje z innymi lekarstwami. Elicea jest raczej dobrze tolerowana, a objawy uboczne jeśli występują pojawiają się zazwyczaj w pierwszych kilkunastu dniach stosowania. Wśród objawów ubocznych dominują nudności, uczucie płności w brzuchu, przejściowy brak apetytu. Objawy te zazwyczaj ustępują po ok 10 dniach stosowania leku. W późniejszym okresie lek jest dobrze tolerowany. U częściu pacjentów escitalopram jest stosowany przez wiele miesięcy. Oczywiście jeśli pomimo leczenia objawy lękowe utrzymują się, lub nawracają po odstawieniu leku należy brać pod uwagę podjęcie psychoterapii. Farmakoterapia w/w lekiem nie wymaga specyficznych badań laboratoryjnych choć po kilkumiesięcznym zażywaniu medykamentu może Pani wykonać podstawowe badanie krwi - morfologia i próby wątrobowe, cholesterol. Ważniejsze (mając na uwadze Pani wiek) aniżeli badania laboratoryjne byłoby zwrócenie uwagi na ewentualne zajście w ciąże i wskazanie do odstawienia leku w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego.
Lek jest generalnie bezpieczny i dobrze tolerowany i co ważne skuteczny w redukcji objawów lękowych

Magdalena Mroczek

Elicea czyli espcitalopram to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek nowej generacji, selektywny i bezpieczny oraz szeroko stosowany. Wskazany jest w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Escitalopram, jak każdy lek, wywołuje działania niepożądane. Wszystkie one wraz z częstością występowania wymienione zostały na ulotce leku. Nie znaczy to jednak, że wystąpią u Pani. Najczęściej z działań niepożądanych występują nudności. Poza tym może pojawić się zmniejszenie apetytu, zwiększenie apetytu, zwiększenie masy ciała, senność, nieprawidłowe marzenia senne i zaburzenia seksualne w tym zmniejszenie popędu seksualnego i brak orgazmu. Jeśli działania niepożądane pojawią się u Pani, proszę zgłosić się do lekarza, który przepisał lek. Korzyści z przyjmowania leku przeważają zazwyczaj straty powstające w wyniku działań niepożądanych.

Lek w zaburzeniach lękowych zazwyczaj przyjmuje się w dawce 10 mg dziennie. Początkowo zaczyna się od dawki 5 mg, a następnie zwiększa się ją aż do uzyskania maksymalnej dawki 20 mg dziennie.

Leku nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, osoby z pewnymi zmianami w EKG, z przebytym niedawno zawałem serca, z bradykardią, z padaczką trudną do kontrolowania lekami. Lek jest na receptę, zmianę dawkowania czy odstawienie nalży skonsultować z lekarzem. Nagłe odstawienie, może spowodować objawy odstawienne.

Lek wywiera pierwsze efekty po 2-3 tygodniach na pełne działanie trzeba poczekać często powyżej miesiąca.