Czy lek ma wpływ na przebieg ciąży?

Antybiotyk ten zawiera cyprofloksacynę. Przepisał mi go lekarz rodzinny na zapalenie pęcherza moczowego i infekcję górnych dróg oddechowych. Oczywiście nie wiedziałam, że zaszłam w ciążę. To był pierwszy/drugi tydzień ciąży.
W tym momencie mam ponad 4 tydzień i skurcze (kłucie) w podbrzuszu dość silne. Czy mogło to w jakikolwiek sposób zaszkodzić na płód, który się dopiero zaczął rozwijać?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Wskazany przez Panią lek nie jest wskazany w ciąży. Istnieje ryzyko, że cyprofloksacyna może hamować rozwój dziecka zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lek zadziałał na płód. Będzie to można ocenić w późniejszym terminie za pomocą badania USG. Kłucia w podbrzuszu nie można jednoznacznie powiązać ze skutkiem działania leku. Powinna Pani poinformować lekarza prowadzącego ciążę o swoich podejrzeniach i niepokojących objawach.