Czy lek na łuszczycę może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Mam lekką postać łuszczycy, dermatolog przepisał mi emulsję (kortykosteroid do stosowania miejscowego) i obawiam się czy stosowanie tego leku nie obniży skuteczności antykoncepcji. Zażywam tabletki o niskiej zawartości hormonów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Używany przez Panią kortykosteroid stosowany zewnętrznie nie ma udowodnionego wpływu na działanie antykoncepcyjne tabletek. Generalnie uważa się, że kortykosteroidy nie wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, tym bardziej te stosowane do smarowania. Jednak co bardziej ostrożni lekarze zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w czasie kuracji sterydami, podobnie jak antybiotykami. Gdyby stosowała Pani sterydy ogólnoustrojowe, to można by rozważyć dodatkowe zabezpieczenie prezerwatywą w tym okresie. Przy miejscowym stosowaniu, myślę, że nie ma takiej potrzeby.

Pozdrawiam serdecznie!