Czy lek na refluksowe zapalenie przełyku może zafałszować wyniki gastroskopii?

Dzień dobry, w lutym przez 10 dni przyjmowałem antybiotyki celem eradykacji Helicobactera, który wyszedł podczas gastroskopii. Po skończeniu przyjmowania antybiotyków miałem jeszcze przez jakiś czas brać Controloc i wrócić do życia. Na moje pytanie: czy mam ponownie wykonać gastroskopię, usłyszałem, że nie, mam jedynie sprawdzać, jak funkcjonuje mój organizm. Po jakimś czasie odstawiłem Controloc, minął może tydzień i wrócił mój największy koszmar, czyli zgagi. Ponoć, aby wykonać badanie na helicobacter z kału trzeba również odstawić na 14 dni Controloc? Czy rzeczywiście ten lek może aż tak zafałszować wynik? Obawiam się, że nie dam rady dwóch tygodni nie brać Controlocu, bo zgaga nie da mi żyć.

Lek. Michał Lenard

Nie ma potrzeby odstawiać Controlocu, jest to lek, który może być stosowany przewlekle. Do wykonania testu na Helicobacter również nie trzeba odstawiać Controlocu. Pozdrawiam!