Czy lek na trądzik osłabia działanie doustnej antykoncepcji?

Witam, mam pytanie o wpływ leku zawierającego izotretinoine na antykoncepcję? Czy obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leki przeciwtrądzikowe, o których Pani pisze, istotnie obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zawierających jedynie progestagen. Nie stwierdzono takiego działania w stosunku do tabletek dwuskładnikowych, zawierających również estrogen, które Pani zażywa. Ponieważ lek ten posiada silne działanie teratogenne, powodując poważne wady rozwojowe płodu, niedopuszczenie do poczęcia jest bardzo ważne podczas jego stosowania. Zaleca się wręcz używanie podwójnego zabezpieczenia, w postaci dodatkowej prezerwatywy, aby nie narażać się na ewentualne poronienia czy narodziny dziecka obarczonego poważnymi wadami.

Pozdrawiam serdecznie!