Czy lek na wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma wpływ na płód?

Dot. odpowiedzi od dr A. Zwierzchowskiej Witam ponownie! Dziękuję za szybką odpowiedź. Moje wątpliwości wynikają z tego, że w poprzedniej ciąży już w skończonym 6 tygodniu (w tym samym okresie) był zarodeczek i biło serduszko. A na innym portalu wyczytałam, że w tej wielkości pęcherzyku musi być już widoczny zarodek, bo to duży pęcherzyk. Stąd moje wątpliwości o prawidłowy rozwój ciąży. Choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i stosuję Mesalazynę 3x1 tabl. i zastanawiam się, czy to ma wpływ na ciążę. Teraz odstawiłam leki, ponieważ lekarz twierdzi, że lepiej ich nie brać. Wiem, że muszę czekać na wizytę, ale wolę być przygotowana na wszystko. Proszę o wnikliwą analizę mojego zapytania o rozwój ciąży. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zarodek powinien być widoczny w pęcherzyku ciążowym o średnicy 16-20 mm i więcej. Pęcherzyk żółtkowy z kolei - w pęcherzyku co najmniej 10-milimetrowym. Tak więc, jak Pani widzi, w Pani przypadku mamy do czynienia z granicznymi wartościami, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę błąd pomiaru, który przy tak małych strukturach jest nieraz znaczący. Proszę więc spokojnie poczekać do kolejnego badania USG, które należy wykonać nie wcześniej niż po 7 dniach od ostatniego. Jeśli pęcherzyk nie zwiększy swoich wymiarów lub też zwiększy istotnie, ale w jego środku nie pojawi się zarodek, to będzie można powiedzieć o ciąży obumarłej w I trymestrze.

Mesalazyna należy do kategorii B: badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, ale obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Leki należące do tej kategorii można stosować, jeśli korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Jeżeli więc choroba jelit będzie dawała się Pani mocno we znaki podczas ciąży, lekarz gastrolog zapewne zdecyduje o ponownym przyjmowaniu przez Panią tego preparatu.

Pozdrawiam serdecznie!