Czy lęk przed wychodzeniem z domu świadczy o nerwicy?

Czy to nerwica? Jestem po porodzie prawie 3 tygodnie, wychodząc ze szpitala zrobiło mi się słabo od tego czasu boje się że to może się powtórzyć i mam lęk przed wychodzeniem z domu do tego szybszy puls (ok. 100/min) , płytki oddech, uczucie ciągłego zmęczenia i niskie ciśnienie ( ok. 110/60) ... Pomocy...

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nieprzyjemne objawy, które Pani wymieniła mogą należeć do grupy zaburzeń lękowych. Lęk przed wychodzeniem z domu czy podróżą jest typowy dla agorafobii. Zaburzenie to charakteryzuje się silnym napięciem, a niekiedy lękiem, który pojawia się w sytuacji konieczności opuszczenia domu, mieszkania czy innego miejsca, w którym osoba czuje się bezpiecznie. Zachęcam do rozmowy z psychologiem/psychiatrą Taka osoba może Panią uspokoić, wesprzeć, ukierunkować proces terapeutyczny.
Powodzenia:)

Witam
Jeżeli nie jest Pani w stanie sama uporać się
z lękiem, który hamuje Pani aktywność społeczną
i utrudnia normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, konieczne jest
szybkie podjęcie terapii psychologicznej.
Objawy lękowe prawdopodobnie będą się nasilać.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
W szczególnych przypadkach możliwe są konsultacje
online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie