Czy lekarz jest w stanie rozpoznać poronienie?

Witam, czy lekarz może stwierdzić, czy byłam w ciąży i czy poroniłam? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Witam serdecznie!

Pani zapytanie niestety nie jest precyzyjne. Nie podaje Pani, czy poronienie miało miejsce przed laty czy kilka dni/tygodni temu.
Jeśli poronienie miało miejsce kilka miesięcy/lat temu to niemożliwe jest ustalenie tego faktu na podstawie badania klinicznego/obrazowego. Informację na temat poronienia uzyskujemy zwykle z wywiadu pacjentką. Jeżeli poronienie miało miejsce kilka dni wcześniej to na podstawie badania USG i badania ginekologicznego możliwe jest wysunięcie podejrzenia poronienia (powiększona macica, przekrwienie narządu rodnego).

Najdokładniejszym badaniem umożliwiającym potwierdzenie poronienie po wcześniej nierozpoznanej ciąży jest dwukrotne oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej. Malejące wartości hormonu przemawiają za przebytym poronieniem. Badanie to można jednak wykonać do kilku tygodni po poronieniu (w zależności od tygodnia ciąży).

Pozdrawiam