Czy leki antydepresyjne miały wpływ na powiększenie się wątroby?

Witam Pani Doktor. Od 4 tygodni biorę lek z grupy SSRI, moje pierwsze pytanie dotyczy tego, czy to możliwe żebym nie odczuwała jeszcze znacznej poprawy? Jest trochę lepiej, ale wydaje mi się, że to działa moja świadomość. Nadal odczuwam lęk przed wyjściem z domu, mam myśli o chorobach i śmierci, odczuwam poczucie odrealnienia, bezsensu... Pytanie 2 dotyczy tego, że zapomniałam Pani doktor powiedzieć, że 3 mies temu na usg wyszło, że mam powiększoną wątrobę o cechach stłuszczenia i wątroba mnie teraz boli - czy powinnam w takim razie brać nadal te leki? Na wizytę jestem umówiona dopiero 24 września, nie wiem co robić, nie chce zniszczyć wątroby:(. Biorę dawkę 50 mg rano. I jeszcze jedno pytanie: jak długo powinno trwać leczenie? Chciałabym jeszcze mieć drugie dziecko. Z góry dziękuje i pozdrawiam. Iwona

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Cztery tygodnie to zbyt krótki czas aby ujawniło się pełne działanie leku, być może trzeba będzie jeszcze skorygować jego dawkę.
Szczegółowe wskazania na temat dawkowania leku uzyskać może Pani od lekarza prowadzącego, omówienie tego zagadnienia przekracza możliwości naszego serwisu.

W przypadku podejrzenia dysfunkcji wątroby, należy na początku leczenia oznaczyć poziom enzymów wątrobowych (AspAT,AlAT) oraz bilirubiny a następnie sytematycznie je kontrolować (np. raz w miesiącu). Leki z grupy SSRI są stosowane w leczeniu depresji oraz zespole lęku napadowego. Działanie uszkadzające wątrobę pojawia się rzadko, ale jest możliwe.

Jeśli czas oczekiwania na wizytę u psychiatry jest długi, może Pani zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania i oceni ich wyniki.

O długości leczenia proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym, zazwyczaj zaleca się kontynuowanie go przez ok. 6 miesięcy.
Następnie, można stopniowo odstawić lek w porozumieniu z lekarzem. Zbyt szybkie, nieumiejętne odstawienie leku może narazić Panią na przykre objawy odstawienne lub spowodować nawrót.

Proszę rozważyć rozpoczęcie psychoterapii. Bezpłatne leczenie tego typu oferują poradnie zdrowia psychicznego oraz poradnie i oddziały leczenia nerwic.

Z pozdrowieniami