Czy leki mogą zaszkodzić ciąży?

Witam!
Bardzo proszę o pomoc, od 2 miesięcy przyjmuję F*** i P***, z tego co udało mi się dowiedzieć z ulotek, są to leki kategorii b i c. Nie jestem w ciąży, ale chciałabym się dowiedzieć, jaki jest wpływ tych leków na ciążę? Czy należy je odpowiednio wcześniej odstawić, zanim rozpocznie się starania o dziecko? Czy są to leki, które długo utrzymują się w organizmie i mają niekorzystny wpływ na przyszłą ciążę?
Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ z moim partnerem chcielibyśmy rozpocząć starania o dziecko.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Obydwa wskazane przez Panią leki są wysoce przeciwwskazane w ciąży. Ich stosowanie jest dozwolone tylko w stanach najwyższej konieczności, gdy korzyści dla zdrowia i życia matki przewyższają ewentualne zagrożenie płodu. Wiąże się to z silnym oddziaływaniem teratogennym.
Bez wątpienia powinna się Pani skonsultować z lekarzem, który zlecił terapię. Należy poinformować o planach starania się o dziecko. Lekarz, w miarę możliwości, zmieni leczenie. Jeśli zmiana leczenia nie będzie możliwa, konieczne może być wstrzymanie się ze staraniami o ciążę.