Czy leki na PCOS wpływają na skuteczność antykoncepcji?

Kobieta 22 lata.
Witam, od 5 miesięcy biorę antykoncepcję dwuskładnikową czterofazową Q******, miesiączki były regularne. Od 2 miesięcy dodatkowo biorę b********(stwierdzono u mnie podwyższony poziom prolaktyny) i od 1 miesiąca m********* (podejrzenie zespołu policystycznych jajników). Do tej pory miesiączki były regularne, ale w tym miesiącu okres nie wystąpił. Nie robiłam jeszcze żadnych testów. Czy te leki mogą mieć wpływ na aktywność antykoncepcji?

Witam!

Powyższe leki nie osłabiają działania antykoncepcji. Jednak lek m******* brany przez Panią najprawdopodobniej z powodu zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi (zespół policystycznych jajników często powoduje insulinooporność) może wykazywać mniejszą skuteczność w obniżaniu ilości cukru we krwi przy jednoczesnym stosowaniu antykoncepcji doustnej.

Brak miesiączki może być wynikiem hiperproaktynemii (o ile nie została wyrównana). To samo dotyczy ewentualnego zespołu policystycznych jajników. Jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną jest właśnie antykoncepcja hormonalna. Brak miesiączki to jedno z częstszych działań niepożądanych przy stosowaniu tego preparatu.

Jeżeli bardzo się Pani martwi, oczywiście można wykonać test ciążowy. Jednak moim zdaniem do zapłodnienia nie doszło, a brak miesiączki wynika ze stosowania tego konkretnego rodzaju antykoncepcji.