Czy leki na przeziębienie mają wpływ na tabletki?

Witam. Stosuję tabletki antykoncepcyjne jednofazowe. W trakcie 1. tygodnia zapomniałam wziąć 7 tabletki z blistra. Wcześniej, odbyłam stosunek w dniu, kiedy wzięłam 1. tabletkę z blistra. Powstrzymałam się od stosunków przez cały blister do końca oraz przerwę. Dziś jestem już w trakcie przerwy miedzy blistrami. Krwawienie dostałam w tym dniu co zwykle. Trwa już czwarty dzień. Nie są to plamienia. Czy to wyklucza ciążę? Czy możliwe jest, by występowało krwawienie podczas ciąży przy braniu tabletek antykoncepcyjnych? A teraz druga sprawa, jak już wspomniałam, jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. Jednak przeziębiłam się i musiałam przyjąć leki na przeziębienie, witaminy. Czy leki na przeziębienie przyjmowane w trakcie przerwy wpływają na zachowanie antykoncepcji? I czy leki na przeziębienie w ogóle mogą wpływać na zachowanie antykoncepcji? Sumując, biorąc pod uwagę powyższe okoliczności (zapomniana tabletka i brane leki na przeziębienie), czy biorąc pierwszą tabletkę z nowego blistra, jestem już w pełni zabezpieczona? Czy powinnam się obawiać i zastosować dodatkową metodę antykoncepcji? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję :)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli wystąpiło krwawienie, to ciąża jest raczej mało prawdopodobna, ale zawsze warto wykonać test ciążowy (hormony z tabletek są szkodliwe dla płodu i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń warto ciążę wykluczyć). Popularnie stosowane leki na przeziębienie wydawane bez recepty, czyli leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe nie wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, więc podczas ich stosowania nie ma potrzeby stosowania dodatkowej formy antykoncepcji. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej mogą wpłynąć niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze. Wszystkie są wydawane na podstawie recepty... Producenci witaminy C podają czasami w swoich ulotkach, że duże ilości ich leku mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, ale to musiałyby być końskie dawki tej witaminy.

Dodatkową formę antykoncepcji należało stosować w ciągu 7 dni po pominięciu tabletki (Pani po prostu nie współżyła, więc na jedno wychodzi), teraz nie jest to już potrzebne, skuteczność antykoncepcji powinna być pełna.

Pozdrawiam!