Czy lęki nocne spowodowane pójściem dziecka do przedszkola mogą negatywnie wpłynąć na rozwój układu nerwowego?

Dzień dobry Czy lęki nocne spowodowane pójściem dziecka do przedszkola mogą negatywnie wpłynąć na rozwój układu nerwowego i spowodować w późniejszym życiu problemy zdrowotne ( choroby układu nerwowego, zmiany w psychice, )

Witam,

zalecana jest konsultacja u psychologa/psychoterapeuty dziecięcego lub systemowego, takiego, który pracuje z rodziną.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie.

Niewątpliwie moment pójścia dziecka do przedszkola jest bardzo istotny w jego rozwoju psychicznym. Jest to bowiem pierwsza dłuższa separacja od rodziców, od domu, od mamy. Dla małego dziecka zawsze jest to pewną trudnością, ale rozwój nie jest zadaniem łatwym.
Pani mail jest na tyle krótki, że trudno wywnioskować, czy ta separacja jest bardzo trudna dla dziecka, czy na przykład nauczyciel zgłasza duże trudności. Czasami jest tak, że wychowawca zaleca odczekanie jeszcze rok, gdy dziecko nie jest gotowe. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, dziecko uczęszcza na zajęcia, coraz lepiej się adoptuje, a pojawiają się lęki w nocy to myślę, że rozsądne jest poprostu wspierać je w dalszym chodzeniu do przedszkola, gdyż w ten sposób maluch usprawni swoje możliwości separacyjne, które są istotne w rozwoju psychicznym człowieka.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl