Czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne?

Jestem ciekawy, czy dobrze rokuje lek przeciwdepresyjny, który na początku terapii wywołuje bardzo mocno nasilone niepożądane objawy, zgodne zresztą z wyszczególnieniem ich przez producenta leku? Pytanie może wydawać się paradoksalne, ale czytałem artykuł, że silnie nasilone negatywne objawy na początku terapii oznaczają, że lek działa na organizm i dobrze rokuje w dalszej kontynuacji leczenia nim epizodu depresji (gdy się ,,całkowicie rozkręci")...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Nie jestem lekarzem, więc trudno mi jest wypowiadać się na temat działania leków przeciwdepresyjnych. Myślę jednak, że ich działanie zależy od konkretnego pacjenta, a ponadto od rodzaju zastosowanego leku. Antydepresanty bowiem to szeroka grupa leków, obejmująca SSRI – selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, SNRI – inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, IMAO – inhibitory monoaminooksydazy, TLPD – leki trójpierścieniowe, NRI – inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny itp. Farmakoterapia jest na pewno skutecznym sposobem leczenia zaburzeń nastroju. Na początku leczenia pacjenci mogą odczuwać wiele skutków ubocznych stosowanych preparatów, ale w perspektywie długofalowej leczenie okazuje się skuteczne. Nie wiem, czy istnieje prawidłowość, że mocno nasilone niepożądane objawy po przyjęciu środka antydepresyjnego na początku terapii wiążą się z tym, że dalsze leczenie będzie bardzo skuteczne, gdyż lek dobrze oddziałuje na organizm (mózg). Myślę, że nie jest to jakaś prawidłowość, więc nie czyniłabym tego typu generalizacji. To są chyba raczej mity i przesądy podwórkowe. Leczenie zawsze dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta i powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza psychiatry. Więcej o anydepresantach można przeczytać tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwdepresyjne
http://portal.abczdrowie.pl/srodki-antydepresyjne
http://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty

Pozdrawiam!