Czy leki przeciwhistaminowe są odpowiednie dla niemowlaka?

Witam! Jestem mamą trzymiesięcznej Ani. Stwierdzono u niej alergię na białko (sapka od urodzenia, sucha i zaczerwieniona skóra, wysypka na twarzy, silne bóle brzuszka, śluz w kupkach, ulewania i wymioty, bolące gazy). Mała karmiona jest wyłącznie piersią. Lekarz zalecił mi ścisłą dietę i ponadto zapisał lek przeciwhistaminowy, który ma przeniknąć do mleka. Po tej kuracji podobny lek mam podać mojej córeczce. Czy jest to odpowiednia kuracja dla tak małego dziecka? Dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Leki przeciwhistaminowe są często stosowane w leczeniu chorób alergicznych u dorosłych i starszych dzieci. Coraz częściej stosuje się je również u niemowląt i małych dzieci. Wśród badań oceniających bezpieczeństwo i skuteczność tych leków u niemowląt większość wskazuje, że ilość działań niepożądanych jest porównywalna do ryzyka wystąpienia tych działań w przypadku zastosowania placebo.

Proszę pamiętać, że dzisiaj medycyna oferuje nam już nie tylko leki przeciwhistaminowe I generacji (które powodują dużo działań niepożądanych), ale również II i III generacji, które jako selektywne w stosunku do receptora powodują znacznie mniejszą ilość skutków ubocznych.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl