Czy leki psychotropowe pomagają?

Bardzo dziekuje pani za odpowiedź,pani Małgorzato, zapomniałam dodać a raczej nie było juz miejsca na napisanie że biore leki psychotropowe od dzieciństwa ale na skale problemów jakich mam, czasami mi one nie pomagają a przynajmniej takie mam wrażenie, co mi po lekach jeśli inni traktują mnie jak śmiecia i czuje sie źle psychicznie, nie dziwie sie że wiele osób z depresją czy nerwicą decyduje sie na samobójstwo bo to sie w głowie nie mieści jak jesteśmy traktowani przez innych...prosze o pomoc

Dlatego- odpowiadając na tytułowe pytanie- leki psychotropowe pomagają, często są konieczne, jednak niewystarczające. Potrzebna jest psychoterapia- czyli głęboka i zaangażowana praca nad sobą z towarzyszeniem specjalisty.
Inna rzecz to trudności i napiętnowanie, jakie często napotykają osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi. Częściowo wynika to z braku wiedzy i akceptacji społecznej w Polsce. Częściowo też często same osoby chore maja trudności z zaakceptowaniu swojej choroby, niska samoocenę, brak poczucia własnej wartości czy wręcz poczucie bycia gorszym od innych, co w dodatkowy sposób utrudnia im funkcjonowanie i relacje społeczne. Jest to jednak także część pracy terapeutycznej w psychoterapii, która pozwala się kompleksowo przyjrzeć swojemu życiu i wprowadzić zmiany.

Witam. Wydaje się że w takim przypadku wskazana jest współpraca terapeuta=psychiatra. Być może konieczna jest korekta (redukcja dawek, zmiana leków). Niewątpliwie, terapia była by wskazana
Pozdrawiam serdecznie,
Jarosław Lenartowicz