Czy leki sterydowe na astmę oskrzelową mogą wywołać nadpobudliwość i wzmożoną nerwowość u 8-latka?

Chłopiec od kilku miesięcy przyjmuje leki sterydowe na astmę, kilkakrotnie był odczulany u alergologa. Zrobił się bardzo nerwowy, nie panuje nad emocjami, reaguje krzykiem, jednocześnie z bardzo pogodnego chłopca zmienił się w zamkniętego w sobie młodego człowieka. Czy może to być związane z leczeniem? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam! Stosowane w leczeniu astmy wziewne glikokortykosteroidy (popularnie zwane sterydami) są lekami bezpiecznymi, gdyż działają przede wszystkim miejscowo na ścianę oskrzeli. Niemniej jednak opisywane były (sporadyczne) przypadki zmian w zachowaniu dzieci, które zaczęły stosować glikokortykosteroidy wziewne w dużych dawkach, ustępujące po zmianie leczenia. Zmiany te polegały na problemach ze snem, nadreaktywności, agresji, depresji.

W żadnym wypadku nie należy jednak próbować odstawiać glikokortykoidów na własną rękę. Radziłabym wybrać się do pulmonologa/alergologa, który zajmuje się leczeniem dziecka i powiedzieć o zaobserwowanych przez Panią zmianach w zachowaniu dziecka.

Niezależnie od tego należałoby wykluczyć inne możliwe przyczyny problemu - kłopoty w szkole, wśród rówieśników itp. Być może pomocna byłaby wizyta u psychologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.