Theovent i Tialorid a bezpieczeństwo płodu

Witam serdecznie! Jestem w 35 tygodniu ciąży często mam spuchnięte nogi,mój lekarz prowadzący zalecił mi Theovent i Tialorid. Czy te leki są bezpieczne dla mojego dziecka i dla mnie? Theovent i Tialorid to dosyć silne leki i w sumie mam obawy co do ich stosowania... Czy nie jest tak, że leki Theovent i Tialorid mogą powodować jakieś negatywne skutki uboczne w organizmie? Czy ich przyjmowanie w ciąży, szczególnie tak zaawansowane, jest bezpieczne? Może lepszym wyjściem byłoby jednak przemęczenie się ze spuchniętymi nogami do końca ciąży i dopiero później rozpoczęcie kuracji na przykład Theoventem... Mój problem mocno mnie męczy, ale z drugiej strony bardziej boję się o zdrowie dziecka i jak coś to będę w stanie się przemęczyć. Co mam zrobić? Jakie będzie najlepsze rozwiązanie tej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Theovent jest lekiem zaklasyfikowanym do kategorii C leków - tzn., że po badaniach na zwierzętach wpływał niekorzystnie na płód, jednak nie ma wystarczających badań na ludziach, lek przenika do pokarmu. Natomiast Tialorid należy do leków z kategorii - B, po których na płody zwierząt nie wykazano niekorzystnego wpływu lub wystąpiły działania niepożądane, jednak nie potwierdzono ich działania na płody ludzkie. Obydwie, grupy przepisywane są jedynie ze szczególnych wskazań, najprawdopodobniej u Pani takie zaistniały.
Pozdrawiam