Czy lęki u dziecka są objawem autyzmu?

Bardzo mnie niepokoi zachowanie mojej córki. Ma 4 lata. Od pewnego czasu zaczyna panicznie bać się różnych rzeczy. Zaczęło się od balonów. Kiedyś chętnie się nimi bawiła. Teraz trzęsie się na ich widok. Prawdopodobnie zachowanie to wynika z faktu, że kiedyś balon jej pękł przy zabawie i bardzo ją wystraszył. Dziwne jest to, że zaczyna bać się innych rzeczy. Np. maszyny do czyszczenia podłogi w sklepie, śmieciarki, psów itp. Wcześniej nie było z tym problemu. Trzęsie się przy tym i krzyczy, że chce iść do domu. Od roku chodzi do przedszkola i wychowawca też zauważył ten problem. Niepokojące jest także to, że córka nie reaguje na wszystkie polecenia. Prawdopodobnie ich nie rozumie. Często nie chce ich słuchać i patrzy na boki. Dopiero po stanowczej reakcji patrzy w oczy. Na pewno polecenia słyszy, ponieważ miała badany słuch i wynik wyszedł bardzo dobrze. Inne dzieci w jej wieku reagują inaczej. Słuchają poleceń i odpowiadają bez problemów. Trudno jest jej wysiedzieć na miejscu. Gdy inne dzieci siedzą, to córka wstaje, obraca się, zwraca na siebie uwagę. Lubi chodzić na plac zabaw. Cieszy się, gdy widzi dzieci. Zna imiona większości z nich. Trochę się z nimi pobawi, ale często bawi się sama na uboczu. Podobnie jest w przedszkolu z zabawą z dziećmi.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Proponuję Pani, skontaktować się z psychologiem dziecięcym, aby lepiej można było zrozumieć zachowanie córeczki oraz pogłębiające się zachowania lękowe. Lęk przed balonami czy zwierzętami  wcale nie musi oznaczać autyzmu, lecz jeśli jest i nasila się, to najlepiej podjąć szybką terapię, tak, aby pomóc zrozumieć dziecku swoje emocje, radzić sobie z nimi i zrozumieć zachodzące w otoczeniu zjawiska i pewne prawidłowości.

Psycholog dziecięcy po przeprowadzeniu wywiadu i obserwacji na pewno zaproponuje skuteczne oddziaływania i wyjaśni sposoby radzenia sobie z zachowaniem córeczki w domu i przedszkolu.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Lęki nie świadczą o autyźmie, a bardziej o tym, że cóka jest naderażliwa na pewne sytuacje, których nie rozumie. Wystraszenie się balona mogło uwolnić pokłady lęku. Jeśli nadal jest zauważalny jej niepokój to warto skontaktować się z psychologiem, który "przerobi" z dzieckiem te rzeczy, które budzą w niej strach.
Pozdrawiam AM