Czy licówki bez szlifowania są trwałe?

Drodzy Panstwo, poprosze o informacje na temat licowek bez szlifowania-interesuje mnie tylko i wylacznie taka forma. Czy sa trwale?Jestem po zdjeciu aparatu, mam zdrowe zeby lecz niektore male i mimo, ze proste maja brzydki ksztalt. Jaki jest koszt przyblizony jednej takiej licowki? Serdecznie Dziekuje

Witam

Przyznam się, że nie słyszałem o takim rodzaju licówek i wydaje mi się to być jakąś pomyłką lub błędem informacyjnym.
Żeby licówka, niezależnie czy z kompozytu, ceramiki czy jakiegoś innego materiału mogła się utrzymać na zębie musi on być choć w minimalnym stopniu spreparowany. Ta preparacja czyli odpowiednie oszlifowanie ma na celu zmieszczenie jej tak by kosmetycznie i funkcjonalnie była w stanie istnieć w jamie ustnej oraz w celu tzw. retencji czyli jej utrzymania.
Zatem moja odpowiedź brzmi- nie, nie będą trwałe, ani specjalnie ładne.
Są też tzw licówki standardowe gotowe naklejane jak tipsy na paznokcie, ale osobiście nie sądzę, żeby mogły długofalowo dobrze spełniać swoją funkcję, chyba że nie to nie ma dla Pani znaczenia i wówczas wymienia je się co jakiś czas- 2-3 lata.
Koszt jednej takiej licówki to około 300zł, a licówki klasycznej ceramicznej od 600 do 1200 zł za ząb.

Pozdrawiam
lek stom Bartosz Niedziółka
www.extra-dent.pl
www.doktorbart.pl

Są trzy możliwości licówek bez szlifowania. Można zrobić je z porcelany w laboratorium i przykleić do zębów jest to najkosztowniejsze i najestetyczniejsze rozwiązanie koszt od 1000 zł w górę. Można przykleić gotowe licówki kompozytowe, które wymagają dopasowania do zębów pacjenta i są bardziej wymagające dla lekarza, koszt od 600 zł w górę. Najbardziej wymagające zdolności manualnych od lekarza są licówki kompozytowe modelowane bezpośrednio na zębach pacjenta , teoretycznie łatwiejsza obcja ze zastosowaniem kształtek prefabrykowanych lub wykonanych indywidualnie. Ja najczęściej wykonuję licówki bezpośrednie. koszt od 300zł w górę.
Przeciw wskazaniem do licówek jest bruksizm (zgrzytanie zębami) oraz brak miejsca na ich wykonanie. Wszelkie nieprawidłowe kontakty zębów mogą spowodować ukruszenie lub/i odklejenie licówki .
Najbardziej"elastyczne" są licówki kompozytowe gdyż można je zmieniać i naprawiać już po założeniu, oraz cenowo wychodzą najkorzystniej. trwałość trudno powiedzieć gdyż można je naprawiać moi Pacjenci noszą je już po kilka lub kilkanaście lat . Wymagają czasem przepolerowania lub naprawy(ukruszenia na brzegach tak jak w zębach bez licówek).
Główną wadą licówek porcelanowych(poza ceną) jest możliwość odklejenia ( teoretyczna trwałość połączenia to 5lat). Pozdrawiam