Czy lipaza w surowicy powinna zostać sprawdzona?

Witam. M, 22 lata, 110 kg/170 cm. W kwietniu przeszedłem OZT w tej łagodniejszej wersji, od kilku dni, pomimo ciągłej diety lekkiej trzustkowej powróciło uczucie "puchnięcia trzustki" jest to dyskomfort, wyniki badań w normie, amylaza ok, ggtp też, tylko ALT 56 (n. 41) jakie można wykonać badania czy lipaza w surowicy powinna zostać sprawdzona? Co jeszcze? Pomimo dobrych wyników czuję się gorzej niż tuż po wyjściu ze szpitala a wtedy miałem po-przekraczane normy znacznie. Pozdrawiam.

Lek. Katarzyna Szymczak

Przy prawidłowej amylazie raczej nie ma sensu wykonywać badania lipazy, wskazane usg jamy brzusznej, do rozważenia gastroskopia, może to problemy zoladkowe, zapalenie.
Pozdrawiam