Czy lody naprawdę można jeść bez wyrzutów sumienia?

Słyszałam, że lodów nie zalicza się do słodyczy. Mają 160 kcal w 100g. Dodatkowo połowę kalorii loda się spala, kiedy nasz organizm próbuje się ocieplić po jego zjedzeniu + oddajemy tego loda z moczem. Jak z tym jest??

ponad rok temu

Witam serdecznie,

lody zalicza się do deserów. To prawda, że z powodu niskiej temperatury organizm zużywa więcej energii do ich strawienia niż na inne pokarmy, ale nie ma dowodów na to, że jest to więcej niż wynosi wartość energetyczna lodów. Zatem lody należy traktować jako źródło kalorii w diecie.

Kaloryczność lodów zależy od ich rodzaju. Najmniej kaloryczne są sorbety, które powstają ze zmiksowanych i zamrożonych owoców i takie są najbardziej polecane. Natomiast pozostałe rodzaje lodów zawierają sporo mleka, śmietanki, jaj oraz cukru, zatem składników, które nie są sprzymierzeńcem zgrabnej sylwetki. Dodatkowo jeśli takie lody zawierają kakao, czekoladę, alkohol, czy bakalie, ich wartość energetyczna będzie jeszcze wyższa.

Wniosek z tego, że i przy spożywaniu lodów należy zachować umiar.

Pozdrawiam