Czy lordoza szyjna ma wpływ na występowanie szumu w uszach i silnego bólu potylicy?

Z opisu zdjęcia RTG wyczytałam: zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tworzeniem się patologicznej kifozy ze szczytem na poziomie C4-C5. Obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej C4-C5 i C6-C7 z podchrzęstną sklerotyzacją płytek granicznych. Zmiany zwyrodnieniowe w st. miedzywyrostkowych. Poza tym obraz kr. szyjnego bez zmian patologicznych. Mam 33 lata, większą część dnia spędzam przy komputerze - czasem ok. 12 godzin dziennie (taką mam pracę). Mniej więcej, co 2-3 tygodnie pojawia się dokuczliwy ból szyi z drętwieniem aż do lewego barku. Od jakiegoś czasu miewam też szumy w lewym uchu i bóle potylicy, które występują zazwyczaj w okresie, kiedy szyja nie boli. Przyznam, że opis RTG to jest dla mnie mało zrozumiały. Mam pytanie, czy szumy i bóle głowy mogą być spowodowane tymi zmianami w kręgosłupie oraz czy jeden cykl rehabilitacji (zostałam na nią skierowana) pomoże mi zwalczyć dolegliwości?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania radiologicznego sugeruje znacznego stopnia zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Takie zmiany mogą odpowiadać za opisane dolegliwości, niemniej jednak warto wykonać USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych oraz udać się do laryngologa. Skuteczność rehabilitacji zależy od jej rodzaju nasilenia zmian oraz intensywności ćwiczeń. Jest więc wieloczynnikowa, dlatego trudno - na podstawie przedstawionych informacji - wnioskować czy jeden cykl przyniesie oczekiwany efekt.

Pozdrawiam