Czy lordoza szyjna może powodować ból pleców?

Witam Czy przy lardoza szyjna powoduje bol plecow od gory do samego dołu Bol jest okropny i trwa juz 6dni Prosze o wskazowki i dalsze leczenie.Dziekuje

Lek. Katarzyna Szymczak

Zmiany w kręgosłupie szyjnym powodowalyby dolegliwości raczej w tej okolicy. Nie doszło do urazu? Albo przetrenowania? Dzwigal pan coś ciężkiego? Sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego. Pewnie konieczne będzie leczenie przeciwbólowe.
Pozdrawiam

Trzeba zacząć od definicji lordozy - jest to naturalne wygięcie kręgosłupa polegające na jego "wklęśnięciu". W kręgosłupie mamy dwie lordozy: szyjną i lędźwiową. Pani najprawdopodobniej miała na myśli hiperlordozę (czyli nadmierną lordozę). A ta, owszem, może prowokować różne dolegliwości, także w niższych odcinkach kręgosłupa, z tego względu, że dysfunkcja nie dotyczy wyłącznie pojedynczego mięśnia, ale całej taśmy mięśniowo-powięziowej. Nie ma takiej sytuacji, że w ciele napnie się jeden wyizolowany mięsień, a pozostałe pozostaną w normie napięciowej. Dlatego zalecam wizytę u fizjoterapeuty w celu zbadania postawy ciała, zakresów ruchomości stawów, napięcia tkanek miękkich.
Pozdrawiam!